459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Rakovina, nádor hrtanu

Popis rakoviny hrtanu

Fyziologie (jak to má fungovat)

Pod nosohltanem je hltan (farynx), kde se potkává náš nádech s rozžvýkanými sousty potravy. V hltanu je přítomna chrupavkou tvořená hrtanová příklopka (epiglottis), která je otevřená a tím zpřístupňuje cestu vzduchu do hrtanu (larynx) a do plic. Pouze při polknutí sousta se zavírá, takže sousto jde do jícnu a ne do hrtanu.

V hrtanu se hned na kraji nalézají hlasivky (hlasivkové řasy svým pohybem rozechvějí vzduch, čímž vzniká zvuk).

Etiopatogeneze (příčina a mechanizmus onemocnění)

Příčina a mechanizmus rakoviny je chyba v genetické informaci (DNA) buňky v našem těle, která nebyla usmrcena imunitním systémem. Tato buňka nereaguje na pokyny našeho těla, z okolí přijímá živiny a nekontrolovatelně se dělí – propuká rakovina, nádorový růst.

Konkrétně u nádorového onemocnění hrtanu jsou jako rizikové faktory vnímány: kouření a další toxické plyny, tvrdý alkohol, věk nad 40 let. Rakovinné bujení může pocházet z rakoviny plic.

Příčiny

Poddruhy nemoci

U rakoviny hrtanu je pro lékaře třeba určit z jaké tkáně rakovinné bujení vychází:

Z nezhoubných (benigních) nádorů hrtanu je nejčastější papilom (pocházející z výstelky, sliznice hrtanu). Dále může pocházet nádorovité onemocnění z výstelky žláz (adenom), benigní nádor z výstelky cév (hemangiom), či z chrupavky hrtanu (chondrom).

Podstatně horší variantou je zhoubný (maligní) nádor, který napadá hlasivky, hrtanovou příklopku a nejčastěji může metastazovat do plic.

Příznaky – klinický obraz

Nádorové onemocnění předznamenávají či doprovázejí celotělové projevy: únava, noční pocení, dlouhodobě zvýšená teplota, nechutenství, popřípadě ztráta hmotnosti.

Na nádor hrtanu (ale i nádor štítné žlázy, hlasivek) poukazuje utlačování hlasivek a příklopky, tedy potíže s polykáním, pocit knedlíku v krku, poruchy řeči, překážky v hrtanu, dlouhotrvající chrapot, bolest v krku, zvětšení uzlin.

 

 

Uvedené články a rady nemohou nahradit osobní návštěvu lékaře, či kvalifikovaného terapeuta, protože TOTOŽNÉ ONEMOCNĚNÍ MŮŽE MÍT ROZDÍLNÉ PŘÍČINY. Články a rady nám však mohou ukázat možné cesty, jakými lze usilovat o své zdraví.

Sdílení

Léčba

Léky

Onemocnění se léčí chirurgickým zákrokem, případně ozařováním. Chemoterapie (cytostatika) není příliš účinná.

(Informační zdroje stránky)